top of page

 

Na repertoaru Jugoslovenskog dramskog pozorišta za septembar je predstava Aleksandra Nikolaječa Ostrovskog “Unosno mesto“.

U zajednici u kojoj korupcija postane društvenom normom, a kako se dodvoriti nadređenima – važnije od diplome, stvar je životnog opstanka obezbediti sebi unosno mesto.

Komedija “Unosno mesto“ odvija se u miljeu moćnih državnih činovnika i naglo obogaćenih moskovkih trgovaca. O njima Ostrovski kaže – oni nisu više neobrazovani kao što su bili njihovi očevi, naprotiv, imaju fine manire, lepu spoljašnjost, idu u Pariz na izložbe, piju šampanjac, čitaju francuske novine, prate evropsku modu, ali ništa od toga nije posledica prave produhovljenosti, već sredstvo za mimikriju. Pod tom privlačnom spoljašnošću krije se isti egoizam, surovost i samoljublje njihovih predaka. Oni su energični, spretni, sposobni da zarade, što je, zapravo, drugo ime za grabljivost. Oni su cinični, ponekad čak i pošteni, ali bez ikakve samilosti ili plemenitosti. Njihovo materijalno bogaćenje, koje je divlji kapitalizam omogućio korupcijom, stvara u njima “ludilo moći“.

U režiji Egona Savina igraju: Nikola Rakočević, Brnislav Lečić, Jelisaveta Sablić, Predrag Ejdus, Srđan Timarov, Jovana Gavrilović, Anđelka Simić, Bogdan Diklić, Milena Živanović, Nebojša Ljubišić, Stefan Bundalo, Slobodan Tešić, Marko Ajvaz i Anđela Krvavac

Prevod: Kiril Taranovski, Scenografija: Miodrag Tabački, Kostimografija: Lana Cvijanović, Dramaturg: Miloš Krečković, Koreografija: Ista Stepanov, Izbor muzike: Egon Savin, Scenski govor: Ljiljana Mrkić Popović, Dizajn svetla: Svetislav Calić

I

Predstava “U traganju za izgubljenom krletkom“ urađena je po motivima knjige “Trči lilit, zapinju demoni“ Bojana Krivokapića, koja se bavi savremenim dilemama postjugoslovenskih prostora.

Pišući na bhsc jezicima, autor pruža jezičku i prostornu slobodu, i ne ostavlja prostor za svojatanje ili nadmoć. Zagovara ideju da književnost može i da treba da menja i da pisanje jeste i treba da bude politička aktivnost. Knjiga nas vodi kroz borbuprotiv autoriteta, neslaganja sa nametnutim identitetom i društvenim pritiscima da se taj identitet izdvoji i sledi, pojedinačne ljudske sudbine koje rezultiraju jednom univerzalnom smrću, nastalom kao posledica ili odustajanje. Prostor koji žulja, gnječi i postaje sve tešnji ili tesan.

Bojan Krivokapić je za knjigu „Trči lilit, zapinju demoni“ nedavno dobio književnu nagradu Istarske županije _ Regione Istriana „Edo Budiša“ u Prazinu.

Pod vođstvom multimedijalne umetnice i edukatorke Ivane Inđin učesnici su bili deo procesa umetničke edukacije kroz radionice antropološkog pozorišta. Kao rezultat navedenog projekta nastala je predstava. U režiji Ivane Inđin, predstava se izvodi u različitimarhitektonskim i kulturnim objektima kako bi se izmestila iz pozorišnih ustanova i bila dostipna svima.

Igraju: Olga Simić, Andraš Juhas, Tanja Đurić, Ana Marija Černjanski, Edina Miškei, Milena Pavlović

Muziku je komponovao, aranžirao i izabrao Lav Kovač, a korišćeni su audio i video materijali:“Still life“ i“Little death“ (Sam Taylor-Wood),“Automatic writting“ (Robert Ashley),“An der schönen blauen Donau“ (Johann Strauss),“Umirem majko“  (Zlaja Timotić i Vesna Petković) i “U traganji za izgubljenom“ (Ivana Inđin).

Centar za inicijative u kulturi – Ogledalo, u čijoj produkciji je ova predstava nastala, osnovano je 1989. godine i bavi se produkcijom i distribucijom projekta savremenih izvođačkih umetnosti (pozorišne predstave, performansi, koncerti, razna dešavanja). Projekti uključuju edukaciju dece i mladih u oblasti savremenih izvođačkih umetnosti kroz radionice, tribine, predavanja. I obuhvata istraživanja u oblasti umetnosti i umetničke pedagogije, a od 2011. i promovisanje ženske i feminističke umetnosti.

Projekat je podržan od strane Kancelarije za mlade, Gradske uprave za sport i omladinu grada Novog Sada, OŠ “Petefi Šandor“ i Omladinskog centra CK13 u Novom Sadu.

  • Facebook Classic
  • c-youtube
bottom of page